Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z październik, 2015

Zupa z dyni hokaido

Jesień za oknem. Mamy sezon na dynie, ich cena jest niewygórowana, więc dzisiaj będzie zupa krem z dyni hokaido. Dynia hokaido ma charakterystyczny słodki, lekko orzechowy smak.  Jej zaletą jest, że nie trzeba jej obierać.  Można ją smażyć, zapiekać i gotować.  Stosowana jest również do ciast i deserów. Na zupę potrzebne są: 1 kg. dyni, kawałek selera, marchewka, 1,5 litra bulionu, oliwa z oliwek, pieprz, kolendra gorczyca,, sól, kurkuma, pieprz cayenne natka pietruszki, imbir świeży Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy starty imbir. Po chwili ziarna gorczycy i kolendry. Uwaga! Mogą strzelać, więc przyda się pokrywka. Dodajemy sól i kurkumę oraz pociachaną w kostkę dynię (razem ze skórą), marchew, seler i pieprz. Całość zalewamy bulionem i gotujemy do miękkości (ok. 30 min.) Całość dokładnie blendujemy. Podać można z grzankami i zieloną pietruszką.  

Pizza z oliwą

Po niedawnej wizycie w Krakowie i odkryciu zupełnie nowego smaku pizzy z oliwą zamiast ciężkiego sosu czosnkowego czy ketchupu postanowiłem trochę zgłębić temat. Mówią, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i rzeczywiście coś w tym jest :) Mam świadomość, że mojej pizzy sporo brakuje jeszcze do perfekcji, ale jest to zdecydowanie jedna z najlepszych pizz jaką przygotowałem. Pizza pochodzi z Włoch i jest przygotowywana na cienkim cieście. Piecze się ją w piecach w których temperatura dochodzi do 400 stopni. Najbardziej popularną i najprostszą wersją pizzy jest margherita. Pomidory, ser mozzarella i bazylia  reprezentują narodowe barwy Włoch.  W Polsce najbardziej popularna jest zamerykanizowana wersja pizzy na grubym cieście na którą wrzuca się wszystko, co popadnie. Wychodzi z tego raczej mokra i ciężka zapiekanka, która niewiele ma wspólnego z dobrym smakiem pizzy.

Pasta z ciecierzycy

Wchodzę do kuchni :) Na pierwszy raz będzie pasta z ciecierzycy.  Do wykonania pasty potrzebne są: szklanka ciecierzycy (namoczona w wodzie przez noc), 1-2 łyżki oliwy z oliwek, ząbek czosnku (w wersji soft), pasta pomidorowa lub koncentrat pomidorowy, kilka gałązek natki pietruszki, łyżeczka papryki słodkiej, sól, pieprz Wykonanie pasty jest proste.  Namoczoną przez noc ciecierzycę gotujemy w lekko osolonej wodzie przez ok 1 - 1,5 godz. Odlewamy wodę i studzimy.  Ugotowaną ciecierzycę wrzucamy do miski. Dodajemy pozostałe składniki oraz przyprawy.  Całość blendujemy. Do pasty dodałem trochę wody z gotowania ciecierzycy oraz 2 łyżki ketchupu własnej roboty.  Konsystencja ma być taka, aby dało się smarować na chlebie.

Koncert Edyty Górniak w Poznaniu

Dzisiaj będzie koncertowo...  9.10.2015 byliśmy na koncercie Edyty Górniak w Hali Widowiskowo-Sportowej Arena w Poznaniu. Koncert bardzo udany, radosny i momentami magiczny. Oczywiście dla mnie :) O Edycie napisano już chyba wszystko. Ja o muzyce nie potrafię pisać, dlatego zamieszczam tylko kilka zdjęć z koncertu.

Love 2 Love

Dzisiaj kierunek Poznań. 

Wakacje w Zakopanem

Wakacje w tym roku mieliśmy trochę po wakacjach, bo dopiero we wrześniu. Wybór padł na Zakopane. Pierwszy raz pojechaliśmy w góry z dzieckiem. Spacerowaliśmy głównie po dolinach. Na wysokie góry przyjdzie jeszcze czas. Przygodę z Tatrami rozpoczęliśmy od Doliny Kościeliskiej i Jaskini Mroźnej, następnie była Dolina Strążyska z Wodospadem Siklawica, obowiązkowo Morskie Oko, wjechaliśmy kolejką na Kasprowy Wierch, jednak ze względu na mgłę musieliśmy zadowolić się posiłkiem w restauracji ,,Poziom 1959", wpadliśmy na Gubałówkę, była również Dolina Chochołowska oraz wjazd kolejką linową na Szymoszkową Polanę. Zakopane oferuje wiele atrakcji dla dzieci. Byliśmy na wystawie Lego, zwiedziliśmy Krzywy Domek, Skocznię Narciarską oraz Krupówki, których nie da się chyba ominąć. Zajrzeliśmy do bacówki do której zaprasza baca Andrzej Staszel-Furtek, do Muzeum Stylu Zakopiańskiego oraz na cmentarz na Pęksowym Brzysku. Była kwaśnica, oscypek i moskole. Mam niedosyt i podejrzewam, że